Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

            Dekorasyonlardaki renk seçimi, sadece estetik olarak değil ayrıca psikolojik olarak da etkisi büyüktür. Bundan dolayı, renkleri ruh ve estetik özelliğimize göre seçerek daha etkili olarak kullanırız. Dekorasyonda seçilen renkler bizim de ruhumuzun aynası olur. Renkler diğer insanlardan farklılığımızı, psikolojik durumumuzu, keşfetmediğimiz yeteneklerimiz hakkında bilgiler verir.

            Renkler bu konuda, insanın davranışlarını ve birçok özelliklerini insanlara sunabilir. Göze hoş gelen açık ve etkili renkler insanların mutlu ve konuşkan olmasını sağlayabilir. Mesela, açık ve etkili renklerle döşenen yemek odasında daha iştahlı yemek yendiği görülmüştür. Kafe veya yemek alanlarında daha çık ruha etkili renklerin kullanıldığı görülmüştür.

Renklerin Etkileri Görelim
            
Mavi

            
İnsanlar üzerinde etkili ve sakinleştirici bir etki yaptığı ortadadır. Özellikle toplu oturma ve sohbet yerlerinde tercih ediliyor. Ama bazen ruh daralmasına etki edebilir ondan dolayı daha kapalı ve göze gelen renk kullanılır. Çocuk odaları için dekorasyon renklerinde etkilidir.
             
Sarı

            
Açık ve sıcak renk olmasından dolayı etkilidir. Ancak gözlerimize etkisiyle, çok fazla yorabilir. Mesela, insan vücuduna etkisiyle hafıza da etkili ve metabolizma olayların da etkili. Kullanıldığı yerler, oturma ve yemek odalarında kullanılır. Yatak odasında pek tercih edilen bir renk değildir. Kullanıldığı yerlerde dikkat edilmesi gerekir.

Mor

            
Daha çok yatak odalarında tercih edilen renklerden. İnsanda yaratıcı etkiler veya haz duygusun da artma meydana gelir. Ancak olumsuz yönü insanlar da bunalma etkisi yaratması da mümkündür.

Yeşil

            
Genelde kullanımına karşı olunur veya aralarına renkler katılır çünkü halsizlik etkisine sağlayabilir. Ancak doğayı anımsattığı için içimize huzur doğmasına canlanmamıza etkisi büyüktür ama aralarına renkler katmak lazım.

Turuncu

            
Rengi kullanırken dikkat etmemiz gereken yer ortamı küçük gösterme etkisi olabilir. Ancak ortamda sıcak hava olmasında etkilidir. Genelde oturduğumuz veya yemek yediğimiz yerlerde kullanılmasında fayda vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir