Dekoratif Halı Örtüsü Modelleri

            Ev dekorasyonunda temel parçalardan olan halılar, birçok model ve desenleriyle her türden dekorasyon uyumunu sağlayabilirler. Diğer eşyalarla olan uyumu sağlamak içinde renklerden yararlanılabilir. Aynı renkler veya aynı rengin tonları kullanılarak bu uyumu yakalanılabilir. Estetik ve güzel görünümleriyle dekoratif halılar arasından eve en uygun olan modeller bu suretle seçilebilir. 

Çocuk Odası İçin Dekoratif Halı Modelleri

            Çocuk odalarında çocukların sevebileceği ve odaya uyumlu halılar kullanılabilir. Bu halılar diğerlerine göre daha renkli olabilir. Çocukları ekran karşısına geçiren Çizgi karakterlerin yer aldığı halılar çocukların ilgisini çekebilir. Aynı zamanda birçok renk ve deseni bir arada barındırabileceğinden odaya uyum sağlaması da kolay olacaktır.

Sade Dekoratif Halılar

            Genel olarak tek bir rengin veya iki rengin bir arada kullanıldığı modellerdir. Kenarlarında veya orta kısmında desenler bulunabilir. Bu desenler, halı ile aynı renkte de olabilir ve çeşitli yöntemlerle belirginleştirilmiş olabilir. Ya da halıya çok yakın bir renk tonundan oluşabilir. Koyu renkler veya açık renklerden sade halılar bulunabilir. Elde edildiği malzemelere göre farklı dokulardan oluşmuş olabilir. 

Renkli Dekoratif Halılar

            İçerisinde sayıca fazla rengi barındıran modellerdir. Diğer eşyaların sade kullanıldığı mekânlarda kullanımı halıyı daha fazla ortaya çıkarabilir veya diğer eşyalarla halıda bulunan bir rengin sağlayacağı uyum mekâna hoş bir görüntü katabilir. 

Temalı Dekoratif Halı Modelleri

            Üzerinde figürlerin yer aldığı modellerdir. Bu bir çiçek veya bir ağaç olabilir. Genelde çocuk odası halılarında bu model kullanılır. Ancak diğer odalara uygun halılarda mevcuttur.

Kesme Dekoratif Halı Modelleri

            Genelde kare veya dikdörtgen olan halıların aksine kenarları görümünde olduğu şekle uygun olarak kesilmiştir. Örneğin bir çiçek yapraklarının şekline göre kesilmiştir ve bakıldığında çiçek görünümdedir. Bu işlem halının yalnızca bir köşesinde bulunuyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir